Добредојдовте на cs-other
 
HomeportalПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез
Спонзорирано од Дринкфаст !!
Спонзорирано од DrinkFast !! naskoro i slika
Наш Банер
Clock
Пријатели
Poll
Дали ви се допаѓа нашата страна
 да
 не
Види ги резултатите
EN-МК / Менување поддршка
Сегашна поддршка:

Share | 
 

 Светот ќе нема храна поради климатските промени

Go down 
АвторПорака
AikidoAdministrator
Заразен со Cs-Other
Заразен со  Cs-Other
avatar

Male Број на мислења : 188
Age : 23
Локација : Skopje
Registration date : 2009-01-08

ПишувањеПредмет: Светот ќе нема храна поради климатските промени   Пет Јан 09, 2009 1:52 pm

Половина од вкупното население во светот може да се соочи со недостиг од храна до крајот на овој век, поради климатските промени, покажува најновото истражување.

Според истражувањето, има 90 проценти веројатност до 2010. максималните температури во тропските и суптропските региони да бидат повисоки од максималните досега регистрирани во тие подрачја.

Последиците од тоа врз реколтите во тие региони ќе бидат катастрофални, согласно прогнозите, кои се базирани на директни набљудувања и на податоци, обработени од 23 компјутерски модели за последиците од промената на климата на планетата.

„Го зедовме најлошото, набљудувано во историски план, и предупредуваме дека нештата во иднина ќе се влошат чувствително, освен ако не настапи некаква адаптација“, посочи Розомонд Најлер, директорот на Програмата за грама и животна средина на Универзитетот Стенфорд.

Во тропските средини, највисоките температури ќе ги намалат реколтите на житарици и ориз за 40 проценти, според истражувањето. Потоплото време, исто така, ќе ја намали влажноста на почвите.

Околу три милијарди луѓе или половина од светското население сега живее во тропските и суптропските реони, а нивниот број се очекува да се удвои до крајот на векот.

Тие региони се простираат од северниот дел на Индија и јужна Кина до поголемиот дел од Австралија и цела Африка, како и јужните сојузни држави во САД, северна Аргентина и јужен Бразил.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://cs-lab.darkbb.com
 
Светот ќе нема храна поради климатските промени
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Добредојдовте на cs-other Форум :: Технологија :: Вести и Информации-
Отиди до: