Добредојдовте на cs-other
 
HomeportalПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез
Спонзорирано од Дринкфаст !!
Спонзорирано од DrinkFast !! naskoro i slika
Наш Банер
Clock
Пријатели
Poll
Дали ви се допаѓа нашата страна
 да
 не
Види ги резултатите
EN-МК / Менување поддршка
Сегашна поддршка:

Share | 
 

 Навивачите на Манчестер Ј. го избраа Фергусон за клупска икона

Go down 
АвторПорака
darkwolf
ГостинПишувањеПредмет: Навивачите на Манчестер Ј. го избраа Фергусон за клупска икона   Вто Фед 03, 2009 8:16 pm

Навивачите на европскиот и светскиот фудбалски шампион Манчестер Јунајтед го избраа тренерот Алекс Фергусон за најголема икона на овој клуб, пренесуваат британските медиуми.

Во анкета на клупскиот весник „Инсајд Јунајтед“ Фергусон е прогласен за најголема клупска икона од формирањето на Премиер лигата во 1992. година.

Фергусон во анкетата зад себе ги оставил прославените фудбалери на Јунајтед Ерик Кантона и Рој Кин.

Шкотскиот експерт дојде во Манчестер во 1987. година од шкотскиот клуб Абердин.

Фергусон постигна сјајни резултати со клубот од Олд Трафорд. Освои 10 Премиерлигашки шампионати, две титули во Лигата на шампионите и два триумфа на Светското клупско првенство.

Исто така, има освоено и многубројни трофеи во разни Куп натпреварувања, како и Купот на победници на куповите и Супер купот.

Фергусон во 2002. година е избран за член на англиската фудбалска куќа на славните, а сопственик е и на титула витез, но и други титули кои ги доделува англиската кралица
Вратете се на почетокот Go down
 
Навивачите на Манчестер Ј. го избраа Фергусон за клупска икона
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Добредојдовте на cs-other Форум :: Технологија :: Вести и Информации-
Отиди до: