Добредојдовте на cs-other
 
HomeportalПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез
Спонзорирано од Дринкфаст !!
Спонзорирано од DrinkFast !! naskoro i slika
Наш Банер
Clock
Пријатели
Poll
Дали ви се допаѓа нашата страна
 да
 не
Види ги резултатите
EN-МК / Менување поддршка
Сегашна поддршка:

Share | 
 

 НАСА го одложи лансирањето на шатлот „Дискавери“

Go down 
АвторПорака
darkwolf
ГостинПишувањеПредмет: НАСА го одложи лансирањето на шатлот „Дискавери“   Сре Фед 04, 2009 2:29 pm

НАСА го одложи лансирањето на шатлот „Дискавери“

Американската вселенска агенција НАСА го одложи првото лансирање на шатлот „Дискавери“ годинава за најмалку една недела поради можни проблеми со вентили на резервоарот со гориво.

„Дискавери“ со седум астронаути требаше да биде лансирани на 12 февруари и да го достави комплет плочи со соларни ќелии на Меѓународната вселенска станица.

За правилна работа на сите три главни мотори на шатлот потребен е притисок во резервоарот да биде соодветен. За време на последниот лет на „Дискавери“ минатиот ноември се откина еден дел од вентилот, но не беше загрозена безбедноста на летот.

Меѓународната вселенска станица, вредна 100 милијарди долари треба да биде завршена идната година и да функционира 15 година, а во овој проект учествуваат 16 држави. НАСА до крајот на изградбата на Меѓународната вселенска станица треба да реализира уште осум мисии.
Вратете се на почетокот Go down
 
НАСА го одложи лансирањето на шатлот „Дискавери“
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Добредојдовте на cs-other Форум :: Технологија :: Вести и Информации-
Отиди до: