Добредојдовте на cs-other
 
HomeportalПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез
Спонзорирано од Дринкфаст !!
Спонзорирано од DrinkFast !! naskoro i slika
Наш Банер
Clock
Пријатели
Poll
Дали ви се допаѓа нашата страна
 да
 не
Види ги резултатите
EN-МК / Менување поддршка
Сегашна поддршка:

Share | 
 

 Кризата лоша за менталното здравје

Go down 
АвторПорака
cf.leazy
Почетник
Почетник


Број на мислења : 11
Registration date : 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Кризата лоша за менталното здравје   Чет Фед 05, 2009 11:30 pm

Светската
здравствена организација предупредува дека глобалната економска криза
ќе влијае на влошување на општото ментално здравје, па и на зголемување
на бројот на самоубиствата, поради неможноста на поединците да се
изборат со сиромаштијата и невработеноста.

Стотина милиони луѓе
ширум светот веќе имаат ментални проблеми како депресија и биполарно
афективно пореметување (манична депресија), а светската економска криза
би можела да ја влоши состојбата кај ментално слабите личности. Од СЗО
објаснуваат дека најголемо влијание од кризата најверојатно ќе
почувствуваат жителите на земјите со низок и среден стандард каде
пристапот до терапија што одговара на состојбата е ограничен.

Според
СЗО, сиромаштијата и зголемениот стрес кој таа го предизвикува,
вклучувајќи го и насилството, социјалното исклучување и константната
несигурност, се во директна врска со појавата на ментални пореметувања.

Не треба да не изненади растечкиот тренд на последици од стресот, бројот на самоубиства и менталните заболувања, велат од СЗО.

Од
таму укажуваат дека загрижува нивото на „отсуство на грижа“ за
поединечни пациенти, особено во најсиромашните и средно богатите држави
каде и се наоѓаат три четвртини од преценетиот број на заболени.

СЗО
истакнува дека владите на тие држави ќе мора да ја импрегнираат грижата
за менталното здравје во основната здравствена заштита.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Кризата лоша за менталното здравје
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Добредојдовте на cs-other Форум :: Новости за на порталот-
Отиди до: