Добредојдовте на cs-other
 
HomeportalПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез
Спонзорирано од Дринкфаст !!
Спонзорирано од DrinkFast !! naskoro i slika
Наш Банер
Clock
Пријатели
Poll
Дали ви се допаѓа нашата страна
 да
 не
Види ги резултатите
EN-МК / Менување поддршка
Сегашна поддршка:

Share | 
 

 Зграда со 1000 прозорци

Go down 
АвторПорака
CoNtRoLeR
Админ
Админ
avatar

Број на мислења : 19
Registration date : 2009-01-21

ПишувањеПредмет: Зграда со 1000 прозорци   Чет Фед 26, 2009 1:12 am


Нов деловен објект во Кина се верува дека има најмногу прозорци споредено со сите градежни објекти во светот.

Деветкатницата, дизајнирана од јапонскиот архитект Sako Keiichiro, има речиси 1000 прозорци, јавуваат медиумите. Луѓето кои минуваат покрај новото здание во Jinhua, велат дека се зашеметуваат кога гледаат подолго време во зградата. Еден новинар од локален весник вели дека изброил 113 прозорци во 15-те соби на 9 кат, и раскажува дека видел и соба која имала 21 прозорец.

Ниту една од собите во зградата не е целосно квадратна или правоаголна, меѓу собите има големи ходници, а на секој кат од зградата има мини градина.

- Внатре потсетува на вистински лавиринт, вели еден од градежните работници, кој додава дека ова бил најкомплициран и најдолготраен проект на кој работел.

Раководителот на проектот, господин Веи, вели дека објектот ќе биде готов летово. Се очекува да биде изграден и хотел со сличен дизајн. За изградбата на деловниот објект се вложуваат околу 6 милиони фунти, од кои само прозорците чинат 500.000 фунти.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Зграда со 1000 прозорци
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Добредојдовте на cs-other Форум :: Новости за на порталот-
Отиди до: